ZASADY MAGAZYNOWANIA I TRANSPORTU NARZĘDZI ŚCIERNYCH
Właściwe magazynowanie i transport narzędzi ściernych
Kontrola narzędzi ściernych przy odbiorze
Magazynowanie i transport narzędzi ściernych mają ścisły związek z bezpieczeństwem pracy. Przestrzeganie zasad prawidłowego magazynowania i transportu oraz świadomość istniejących zagrożeń są tu kluczowe. Procesy szlifowania i przecinania cechują się bardzo dużą dynamiką; stosowane często prędkości obwodowe 35 [m/s], po przeliczeniu, oznaczają prędkość 126 [km/h], a 80 [m/s] to już 290 [km/h]. Dlatego postępowanie z narzędziami ściernymi wymaga przestrzegania szczególnych zasad bezpieczeństwa.
Od właściwego postępowania na wszystkich etapach procesu logistycznego tj. pakowania, załadunku, zabezpieczenia przed uszkodzeniem i wpływem czynników atmosferycznych, transportu zewnętrznego, przeładunku u spedytorów, rozładunku u odbiorcy, magazynowania, transportu wewnętrznego, a także podczas montażu rozruchu i eksploatacji bezpośrednio na stanowisku obróbkowym, zależy niezawodność eksploatacyjna i bezpieczeństwo pracy.
Ważne kwestie związane z transportem i magazynowaniem(!)
Metody kontroli narzędzi ściernych przy odbiorze od dostawcy
Metoda wzrokowa a wiec dokładne obejrzenie narzędzia celem wykrycia jakichkolwiek ubytków, pęknięć, rys czy innych oznak uszkodzenia. Widoczne znaki dyskwalifikują takie ściernice - absolutnie nie wolno używać. Należy odłożyć je do ponownego zbadania przez serwis producenta.
Metoda dźwiękowa (akustyczna) badania ściernic polega na tym, że ściernice opukuje się niemetalowym narzędziem np. drewnianym młotkiem. W przypadku ściernic cięższych należy je ustawić na twardej czystej powierzchni podłogi.
Najlepszym miejscem do opukiwania ściernicy jest punkt położony ok. 45° z każdej strony od linii pionowej przechodzącej przez środek ściernicy, blisko jej obrzeża. Przed każdym puknięciem należy obrócić ściernicę o 45° aż ostukamy cały jej obwód (patrz rys.)

Metoda stosowana jest przede wszystkim do ściernic spojonych ceramicznie. Ściernica dobra wydaje czysty, dźwięczny ton. Ściernica pęknięta wydaje ton głuchy, szybko gasnący. Ściernic takich absolutnie nie wolno używać. Należy odłożyć do ponownego zbadania przez serwis producenta. Ściernice ze spoiwem żywicznym sprawdza się w ten sam sposób, ale w tym przypadku ton jest nieco mniej wyraźny (przytłumiony). Obecność pęknięcia objawia się również zmianą tonu.

Jak magazynować narzędzia ścierne
Przykład regału do przechowywania ściernic
1 - małe ściernice talerzowe
2 - małe ściernice płaskie
3 - półki dla małych ściernic lekko nachylone w poziomie w celu zabezpieczenia przed wypadaniem
4 - tylna ściana regału z wykładziną ochronną
5 - ściernice płaskie
6 - małe ściernice cylindryczne
7 - duże ściernice talerzowe
8 - ściernice garnkowe stożkowe układane krawędź do krawędzi i dno do dna
9 - równa płaska podpora pod ściernicami do przecinania, kształtowymi i cylindrycznymi
10 - ściernice cylindryczne cienkościenne albo miękkie
11 - tektura falista rozdzielająca
12 - stalowa lub ceramiczna równa, płaska płyta podporowa
13 - dwupunktowe podparcie ściernic stojących obwodem na podporach
14 - “przód” ściernicy
15 - małe ściernice cylindryczne i walcowe
16 - ściernice płaskie z profilowanym obwodem
17 - ściernice płaskie do przecinania tzw. przecinaki ściernicowe
18 - stalowa lub ceramiczna równa, płaska płyta podporowa
19 - ściernice cylindryczne twarde lub grubościenne
20 - ściernice płaskie ceramiczne średniej wielkości
21 - ściernice duże
